Chybová zpráva

The imagesloaded library was not found! Please following the instructions from the README.txt to get the plugin.

O nás

Vítejte na stránkách amatérského divadelního souboru Tyjátrek, dramatického tělesa, které se zabývá adaptacemi nejrůznějších děl do světa Startreku. Jak název stránky napovídá, zde se můžete dozvědět něco o souboru jako takovém, jeho vzniku a působení na holoprknech, která pro nás znamenají svět.

Trocha historie...

Takže, začneme od začátku (a skončíme na konci, vím, to jsem toho jako vypravěč moc převratného nevymyslel, že:). Pro první impuls, který časem vedl až k založení souboru se vracíme do roku 2003. Tehdy se parta mladých fanoušků rozhodla udělat vlastní star trek animovaný film. Zatímco Leopard Mekkoj a Symek starali se o technickou stránku, Sokar (mladší verze pisatele těchto řádků) dostal na starost scénář. Věren heslu dobří umělci kopírujou, nejlepší kradou, napsal adaptaci Werichovské pohádky Císařův Pekař a Pekařův Císař do světa ST. Z filmu nakonec sešlo, scénář zůstal v šuplíku, kde dlel několik let.

S pomocí přátel Mveka a Valiho (oba budoucí hybatelé souboru) byl starý scénář oživen koncem 2006. Ne však jako film, ale jako divadelní hra. Vali sehnal skupinu dobrovolníků z řad kamarádů a jiných amatérských souborů a na Pragoconu 2007 měla premiéru hra "Kapitánův praporčík a praporčíkův kapitán". Představení sice utrpělo změnami ve scénáři v průběhu zkoušek jakož i změnami obsazení, ale jednalo se o první vystoupení budoucího souboru. KAPR, jak se hře zkratkou počátečních písmen říkalo, byl odehrán ještě jednou (a lépe) na Sconu 2007. Jelikož většinu souboru tvořili lidé star trekem nepolíbení a přilákaní v rámci nacvičení jedné hry, nebylo původně v plánu v činnosti pokračovat. Skupina si však dobře sedla a rozhodla se (část z nich) založit stálý soubor, který s ST nebude mít nic společného. Pojmenovali se Tvéjátro a začali rozmýšlet, čím se dál zabývat. Nakonec se žádný projekt nezrealizoval a skupina "usnula". A čas šel dál...

Koncem roku 2008 přišel Sokar za souborem, zda by nebyli ochotní vrátit se ke Startreku ve ke stejnému stylu jako dřív, tj. k adaptaci klasického díla. Členové vesměs souhlasili, přibylo několik dalších (tentokrát již z řad trekkies) a zrodil se startrekový Saturnin, čili "Daturnin". Premiéru měl na Sconu 2009. Představení mělo úspěch a dočkalo se v průběhu roku dvou opakování. Po Daturninovi bylo jasné, že skupina chce pokračovat dál ve světe Star Treku. O nápady nebyla nouze, vítězem se stala hra "Jean Lucu, podejte mi PADD" uvedená v roce 2010. V průběhu tohoto roku docházelo k dalším změnám v řadách souboru. Ty vedly k postupnému odchodu "tradičně" zaměřených herců a příchodu dalších fanoušků startreku a SF obecně.

Na konci 2010 pak přinesl Mvek nápad nacvičit jím napsanou originální hru "U.S.S. Podnik" a oprostit se od okovů adaptací. Soubor však nakonec vsadil na další předělávku. Přesto se jednalo o posun, jelikož došlo k secvičení muzikálu včetně písní. O takovém nápadu se v komunitě mluvilo již delší dobu, konečným impulsem bylo zhlédnutí duetu Rin a Little Borga na Czechtreku. Tento krásný doklad toho, že trekkies zpívat umí, vedl k napsání hry "Švestkový Worf". Premiéra byla v roce 2011 a podle reakcí fanoušků byly písně vítaným zpestřením. Proto další hra byla opět muzikál a to romantická komedie Noc na Karlštejně. Naše variace, "Noc na Enterprise", byla představena na Starconu 2012 a reprízována o několik měsíců později v prostorách divadla Na Klamovce. To byl další z milníků souboru, jednalo se totiž o první samostatné představení (mimo con). Později v tomto roce secvičila část skupiny ještě menší představení na Trekfestu, v němž se do světa Star Trek podíval i Jára Cimrman. Hra "Chrám Proroků" byla adaptací jeho eposu Blaník.

Současnost

Jak jste si jistě všimli z těchto stránek, soubor již nevystupuje pod názvem Tvéjátro. Původní název vznikl v době, kdy skupina nechtěla dál pokračovat v duchu ST a byl vymyšlen lidmi, kteří již ve skupině nepůsobí. Nová identita TyjáTrek více reflektuje náš hlavní zájem, kterým je bavit sebe i fanoušky tím, že jim odehrajeme některé z klasických děl filmu či divadla v ST hávu.

Na podzim 2012 jsme začali s přípravou další hry, adaptace klasické pohádky Tři Veteráni. Naše varianta "Tři Kapitáni" svedla dohromady kapitány všech ST seriálů a zároveň nás z muzikálových vod vrátila ke klasičtější tvorbě (i když jedna písnička se přeci jen objevila). Po úspěšné premiéře na Starconu v dubnu 2013 jsme reprízovali o měsíc později v divadle Bez hranic. Tečkou poté byl sestřih záznamu z reprízy, který jsme promítali na Festivalu Fantazie 2013.

Pokud jste dočetli až sem (obdivudodný výkon) děkuji za pozornost a doufám, že se uvidíme na některé z dalších her.